Quipův web o RC modelaření

Házedlo Praga E-51 z EPS - extrupor

praga_e-51_000.jpg
66.86 KB
praga_e-51_001.jpg
54.11 KB
praga_e-51_002.jpg
56.57 KB
praga_e-51_003.jpg
60.07 KB
praga_e-51_004.jpg
65.13 KB
praga_e-51_005.jpg
51.50 KB
praga_e-51_006.jpg
52.11 KB

Postaveno jen tak, abych se seznámil s EPS, což pro mě až do teď byl neznámý materiál (co se zpracování týče). Předlohou mi byl třípohledový výkres stažený kdesi z internetu.

Praga E-51 je dvoutrupé letadlo se střední trupovou gondolou (tzv. "twins", něco jako P-38 Lightning, nebo Fokker G1, který je E-51 velice podobný), průzkumný a lehký bombardovací třímístný středoplošník. Letoun byl vyvíjen před druhou světovou válkou a krátce pak po jejím začátku. Poté letoun zabavila říše a po pár zkušebních startech upadl v zapomění. Házedlo jsem postavil jen tak, bez jakéhokoliv záměru. Prostě se mi Praga E-51 strašne líbí a mam moc velkou chuť jí postavit jako EPS parkflyer s rozpětim do 1 metru. Ale to teď na zimu pro mě nemá moc smysl, tak jsem to nevyržel a postavil aspoň to házedlo. Na něm jsem hned zjistil, že oproti předloze bude nutné značně upravit úhel náběhu křídla. :)

Použitý materiál je prodáván pod obchodním názvem Extrupor v tloušťce 3mm. Cena za 2m2 byla v Bauhausu asi 196,-. Na stavbu jsem spotřeboval sotva několik decimetrů materiálu, takže cena v podstatě zanedbatelná. Něco má EPS společného s balzou, nebo spíš se dřevem obecně - léta. Jelikož je to materiál válcovaný v pásu, tak má jedním směrem jakoby léta a v tomto směru je mnohem pevnější v ohybu. Na to je potřeba dávat pozor při vyřezávání dílů, například křídel, která se pak mají ohýbat do profilu a tak dále. Ovšem léta nejsou všechno, tento EPS má navíc z jedné strany jiný povrch, než z druhé. Z jedné strany je jakoby potažený hladkým filmem a z druhé strany je to klasické matné EPS. Opět to má vliv na ohebnost materiálu. Strana s filmem je pevnější, takže pro ohyb do hodně malých poloměrů je lepší tuto stranu rozhodně dávat dovnitř.

Řezání extrudovaného polystyrenu je velice snadné. Stačí na to obyčejný lámací nůž za pár korun. Kde kdo vám bude nutit různé značkové varianty, které bohužel nemohu posoudit. Já jsem použil úplně obyčejný, ten nejmenší rozměr (cena okolo 15,- korun :]) a nesetkal jsem se s žáfným problémem, který by pramenil z toho, že je to obyčejný levný lámací nožík. Jedinou podmínkou je, aby byl ostrý a neměl zubaté ostří. Pokud tedy bude nový, neni v tom žádný problém a nemusí mít ani kovový vnitřek pro vedení čepele, stejně je totiž ostří vysunuté tolik, že slepšená stabilizace pomocí kovových kolejniček by se neuplatnila. Nůž je potřeba při rezání mít v hodně ostrém úhlu, tedy co nejvíce přikloněný k pracovní desce, na které řežeme. Pokud nůž není v dost ostrém úhlu, dochází na spodní straně polystyrenu k jeho vytrhávání! EPS jde podle mě řezat mnohem lépe než EPP. Celkem bez problémů jdou řezat i výřezy do oblouku - v tomto případě šlo o otvory pro křídlo v trupech. Otvory jsou zaoblené do jakéhosi profilu. Na oblouky a kolečka menších poloměrů je nejlepši co nejužší nůž, aby se dal hodne stáčet. Případně je lepší materiál vyříznout jen nahrubo a do přesného tvaru dobrousit jemným smrikovým plátnem. Broušení jde velice snadno a kupodivu to ani nenadělá tolik nepořádku, jako jsem si představoval.